0232 435 25 70 info@erkonsigorta.com.tr

Kasko

Kasko, otomobil sigortalarindan bir tanesidir ve amaci, sigorta ettirene ait aracin ugrayacagi zararlarin karsilanmasini saglamaktir. Herhangi bir motorlu kara tasitinin sigortalinin iradesi disinda hasara ugramasi, yanmasi, çalinmasi v.b. durumlarda, sigortaliya tazminat ödenmesini saglamak için yapilir.

Kasko karsi araçtaki hasari degil, sigortaliya ait araçtaki hasari teminat altina alir. Araç kasko sigortasinin amaci, sigorta ettirene ait motorlu aracin ugrayacagi zararlari tazmin etmektir.

Kasko Sigortasi Kapsami

Kasko istege bagli bir sigorta türüdür. Aracin yanmasi, çalinmasi gibi standart teminatlar disinda sigortalinin talebi dogrultusunda ek teminatlar ile sigorta kapsami genisletilebilir. Poliçede aksi belirtilmedigi sürece kasko sadece Türkiye sinirlari içinde geçerlidir.

Kasko Sigortasinda Baslangiç ve Bildirim Süreleri

Kasko sigortasi ödemenin yapildigi tarihte baslar. Eger poliçe tutari taksitle ödenecekse pesinatin ödendigi gün sigorta baslar. Kasko sigortasinin baslangici ve bitisi taraflar arasinda aksi kararlastirilmadikça, Türkiye sinirlari içinde, Türkiye saati ile 12.00’de baslar ve bitim günü ayni saatte sona erer. Kasko sigortasinda, sigorta ettiren araca zarar verici olayin yasandigi günden itibaren 5 is günü içinde rizikonun gerçeklestigini sigortaciya bildirmekle yükümlüdür.

Rizikonun gerçeklesmesi halinde, sigortaci hasar ile ilgili belgelerin kendisine verilmesinden itibaren en geç 15 gün içerisinde hasar ve tazminat miktarini sigortaliya bildirmek zorundadir.